Ervaring opdoen: voor tolken NGT

Soms voel je je nog niet bekwaam genoeg om te tolken van de gebarentaal naar het Nederlands. Misschien ga je dat soort tolkopdrachten mijden. Op die manier doe je ook geen ervaring op en juist dat is zo belangrijk om je zelfvertrouwen en tolkvaardigheid te vergroten. 

Ben je pas afgestudeerd? Stel het dan niet uit maar neem gelijk na je diploma “stemtolk”-opdrachten aan. Ben je al langer tolk en tóch in die vicieuze cirkel beland? Je bent niet de enige. In de woorden van jouw collega’s en studenten van de opleiding:

BAM BAM BAM. Vlieguren maken.

Tolken is doen, doen, doen. Dat past wel bij mij: ik ben een doenertje.

Soms moet je wakker geschud worden. Dat je het falen niet kan vermijden en gedwongen wordt erdoorheen te gaan. Van: "Je kan het niet dus zorg maar dat je het wel kan". Ga gewoon oefenen tot je er beter in wordt.

Desnoods gaat het maar slecht of vragen ze me nooit meer aan. Ik moet dit doen, anders ga ik nooit meer tolken.

Maak vlieguren

Gebaar spontaan

Gebaar niet alleen als tolk voor je werk maar ga ook met dove mensen om, ga de dovengemeenschap in. Dit helpt om natuurlijker te gebaren maar ook voor je begrip van NGT.

Zie bijvoorbeeld de Dovenagenda.

Meer nodig?

Doe een nascholing voor tolken naar Nederlands. 

  1. Jaarprogramma Tolken NGT-> NL bij Maarten Vogelaar.
  2. Vijfdaagse training met overnachtingen bij Ilse Jobse (site is nu offline).
  3. Tweedaagse training stemtolken bij TolkInsigne. Of je kiezen voor persoonlijke coaching.

Kijk ook op de pagina met tips voor studenten, bijvoorbeeld voor oefenmateriaal thuis.

 

We oefenden bij de nascholing veel met verschillende mensen en er waren oefendagen met zo'n vijf tolken en een dove rollenspeler. We gaven elkaar feedback. En bij het 1-op-1 coachingsmoment online keken we hetzelfde filmpje dat ik dan tolkte naar het Nederlands. We plozen dat uit, waar het dan precies in zat als het niet goed ging.

De nascholing hielp om er wel mee bezig te moeten gaan en op terug te vallen als een opdracht niet goed ging.

Zoek een mentor

Zoek een teamtolk met ervaring in het tolken naar Nederlands die jou wil helpen. Bijvoorbeeld door:

    1. samen opdrachten aan te nemen op een gebied waar je meer mee wilt (bijv. GGZ).
    2. zelf slechts kleine stukjes te tolken en dit uit te breiden.
    3. onbetaald mee te gaan en alleen te observeren.
    4. tijd te nemen achteraf om feedback te ontvangen.
    5. je tolkvragen voor te leggen.

Naarmate ik langer tolk, durfde ik steeds moeilijkere opdrachten aan te nemen. Voor dove mensen tolken bijvoorbeeld waarvan ik tijdens het afstuderen dacht: doe maar nog even niet. In het begin was het meer mbo of een bezoek aan de huisarts, maar colleges durfde ik na een jaar wel aan te gaan nemen, waarbij het alleen maar tolken naar gesproken Nederlands was. Of bijvoorbeeld presentaties van een dove persoon die dan een hele monoloog hield en een doel wilde bereiken met zijn verhaal.

Help je (toekomstig) collega's

Tolken en tolkgebruikers willen vaak geen student mee maar ze willen wel meer afgestudeerde tolken. Dus ik hoop dat ze meer openstaan voor stagiaires om die mee te nemen.

Ik probeer mijn zelfvertrouwen een beetje uit te delen, klasgenoten aan te moedigen van: "Kijk eens hoe goed je het eigenlijk doet" want ik ben echt flabbergasted met de sprongen die bijna iedereen heeft gemaakt. [...] Ik weet dat jullie mij vaak zien als: "Wow, jij kan dit al zo geweldig". Die positie heb ik niet om gevraagd en zoveel beter ben ik niet. Vaak is een vertaling van klasgenoten beter dan dat ik het had gedaan. Dan denk ik: "Oh, dat is een goede woordkeuze. Daar was ik niet op gekomen".

Ik zou willen dat we elkaar vanuit een positiever perspectief feedback geven. Zo had ik jaren geleden eens een opdracht waarbij ik niet goed had getolkt. Toen kwam een collega met veel ervaring naar me toe en vroeg wat er gebeurde en ik legde dat uit. Ze zei: "Wat goed dat je dat zelf ziet, want je hebt dingen laten liggen. Maar laat je niet kisten. Volgend jaar sta je hier gewoon weer en ga je ervoor". Dat heb ik absoluut niet gedaan maar ik ben haar feedback nooit vergeten.

Besef: anderen zijn ook onzeker

Als ik een opdracht online zie staan die ik eerder had en die slecht ging, dan heb ik een stemmetje: "Ja maar diegene vraagt mij niet aan maar zet hem weer op TC. Ik was vast niet goed genoeg en als ik reageer, denkt die: Heb je haar weer?" Terwijl als ze mij persoonlijk vragen, probeer ik het juist om te draaien en denk ik: Ze vragen me niet voor niets nog een keer, dan was het vast niet zo slecht.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content